Archive for Červenec, 2019

Varnsdorfský upoutanec 2019

Pondělí, Červenec 29th, 2019
Je  již tradicí že na začátku prázdnin v týdnu se svátky Cyrila a Metoděje ,pořádá náš klub soutěž upoutaných modelů. V letošním roce bylo na řadě pokračování soubojů „O pohár Tolštejnského panství“ v kategorii UŠ a Varnsdorfský upoutanec  v kategorii SUM a F4B.  V letošním roce se soutěž konala v řadě pořádání  v „ předposlední „obci Tolštejnského panství – Horním Podluží. Napřesrok tak budeme létat poslední ročník . Tyhle závody se ob rok střídají se světovým pohárem konaným pravidelně ve Varnsdorfské kotlině doplněné o soutěž F2B akrobatů.
Jsme rádi že stejně jako každý rok ,i letos přijeli kolegové , kamarádi z Německa

Je  již tradicí, že na začátku prázdnin v týdnu se svátky Cyrila a Metoděje, pořádá náš klub soutěž upoutaných modelů. V letošním roce bylo na řadě pokračování soubojů „O pohár Tolštejnského panství“ v kategorii UŠ a Varnsdorfský upoutanec v kategorii SUM a F4B.  Letos se soutěž konala v řadě pořádání v „předposlední“ obci Tolštejnského panství – Horním Podluží. Napřesrok tak budeme létat poslední ročník. Tyhle závody se ob rok střídají se světovým pohárem konaným pravidelně ve varnsdorfské kotlině doplněné o soutěž F2B akrobatů. Jsme rádi, že stejně jako každý rok, i letos přijeli kolegové, kamarádi z Německa.

7 (3)

Už několik týdnů před zahájením členové klubu pečlivě připravovali vše potřebné k pořádání soutěže. Všem, kteří obětovali svůj čas a s přípravou nebo organizací před i po celých 2,5 dnech konání soutěže, pomáhali patří velké poděkování nejen od vedení klubu, ale bylo prezentováno i zástupci stran soutěžících. Velmi rád proto předávám… Díky našim novým klubovým trikům, bylo na první pohled vidět kolik lidí je zapotřebí k zorganizování takové soutěže, a kdo z pilotů v kruhu je „Varnsdorfák“.

Soutěž proběhla ve sportovním areálu, který nám laskavě zapůjčila obec Horní Podluží. Tráva byla vysekána podle našich požadavků, místa na stany byla rovněž připravena, a tak mohli přijet první soutěžící.

2

Už od čtvrtka 4. 7. se začali sjíždět první závodníci především v kat. UŠ, aby se včas ubytovali a vybalili svá letadla. Kdo chtěl mohl si i zatrénovat. Touto kategorií se závody zahajovaly.

V pátek ráno dorazili poslední soutěžící a od 9.30 začala soutěž UŠ. Soutěžní lety probíhaly až do odpoledních hodin a soutěž závodníkům bohužel komplikoval sílící vítr. Všechna kola se nakonec podařilo odlétat, a tak jsme mohli přistoupit k vyhodnocení a rozdání cen. Byly uděleny tradiční medaile „Vilda“, „měšce Vilda“ a absolutní vítěz získal postavu Vildy na podstavci. Nutno zdůraznit že Jaromír Hoblík  letošní vítěz „O pohár Tolštejnského panství“ v kat. UŠ již má doma celou sbírku „Vildů“. „Tak Vláďo S. toho posledního musíš získat pro náš Varnsdorfský klub!“

Páteční odpoledne, zatímco probíhala jednotlivá soutěžní kola UŠ, bylo vyhrazeno i statickému bodování matek a polomaket. Ve stanu se střídaly všechny přihlášené modely, aby byla rozhodčími ohodnocena jejich maketovost.

3

Sobotní den byl určen pro soutěžní lety kategorií SUM a F4B a první lety byly po deváté hodině ranní zahájeny. Po předešlém dnu a s přihlédnutím k předpovědi počasí – tedy rizikem sílícího větru,  jsme se rozhodli zahájit letový den 1. kolem maket F4B, následované 1. kolem SUM a dát tak soutěžícím šanci využít bezpečí slabého větru. Protože obě kola proběhla poměrně rychle, byla odstartována i 2. kola obou soutěží. Do oběda jsme tak, již za sílícího větru, odlétali dvě kola. To třetí nám tak zbylo na sobotní odpoledne, ale právě kvůli povětrnostním podmínkám ho odlétala jen část soutěžících. Především makety F4B, po zvážení všech rizik, se rozhodli piloti „nechat na zemi“.

V předstihu oproti plánu jsme tak závody ukončili, předali výsledky našim kolegyním do „výpočetního střediska“ ke zpracování a následně mohli vyhlásit nástup a vyhlášení vítězů. Byly rozdány diplomy, poháry a drobné ceny.

Nejlepší umístění z našich závodníků dosáhli:

3. místo Vláda Svoboda

3. místo Albert Svoboda – žáci

4. místo Petr Skurčák ml – žáci

SUM

2. místo Jára David

3. místo Petr Skurčák ml

4. místo Ondřej Motl

F4B

2. místo Petr Skurčák

prázdný řádek

Kompletní výsledky můžete shlédnout ZDE a ZDE. Kompletní fotogalerii je možné prohlédnout ZDE.

4

Soutěž přinesla řadu pěkných soutěžních letů. Mnohdy to byl, hlavně u modelů se slabšími motory, velký boj s větrem. Žádná z kategorií se bohužel neobešla bez havárií, což nás mrzí nejvíce. Trochu nás potrápili neukáznění diváci, volně pobíhající psi, to vše v kombinaci s nataženými dráty…

Celkově ale soutěž hodnotím jako vydařenou, organizačně vše probíhalo jak jsme si naplánovali, jen soutěžících je rok od roku tak nějak méně. Vyhlašování výsledků všech kategorií se zúčastnil a ceny předával také pan starosta Petr Hoření. Po celý průběh závodů se o naše stravování vzorně starala místní hospůdka.

Ceny do soutěže pomohli našemu klubu sponzorovat obec Horní Podluží a město Varnsdorf. Děkujeme.

prázdný řádek

Miroslav Procházka

předseda klubu

Halové MČR 2019 v kategorii F1N, A6 a P3

Pátek, Červenec 26th, 2019
1-2.6.2019 jsme se zúčastnili  MČR , které se konalo v tenisové hale v Děčíně . Soutěž byla rozdělena do dvou dnů , kdy v sobotu se odlétala kategorie házedel  F1N a v neděli pak kategorie A6 aP3. . Především v házedlech byla účast vysoká , celkem létalo 34 soutěžících . V kat. A6 pak létalo 12 soutěžících a v P3  létalo 6 soutěžících . Z našeho klubu soutěžilo 5 členů kategorii F1N, 2 kategorii A6 a  jeden kategorie P3.
Obr+ obr
Soutěž probíhala v naprosté pohodě a především „gumičkáři“ přivítali nově instalované  zabezpečení stropní konstrukce proti zalétnutí a usazení modelu pod stropem , odkud se velmi špatně sundávali . Díky promítání on line výsledků které pořadatelé nainstalovali , mohli všichni soutěžící  velmi  rychle zjistit za kolik letěli.
Na tytuli nejvyšší jsme sice nedosáhli ale medailové pozice jsme přeci jen získali .
Karel Štefan získal v F1N  ml. žácích 2. místo
Eugen Belo získal v A6  sen,  3. místo
Umístění ostatních členů Varnsdorfského klubu bylo:
Václav Jára                  F1N     sen.      7.místo
Miroslav Procházka      F1N     sen.      10. místo
Michal Sochalský         F1N     ml.ž.    6.místo
Jakub Miloschewitsch  F1N     ml.ž.    7.místo
Pavel Formánek            A6       sen       6.místo
Pavel Formánek            P3        sen       4.místo
Výsledková listina ZDE
Miroslav Procházka
předseda klubu

Ve dnech 1. a 2. 6. 2019 jsme se zúčastnili MČR, které se konalo v tenisové hale v Děčíně. Soutěž byla rozdělena do dvou dnů, kdy v sobotu se odlétala kategorie házedel F1N a v neděli pak kategorie A6 aP3. Především v házedlech byla účast vysoká, celkem létalo 34 soutěžících. V kat. A6 pak létalo 12 soutěžících a v P3 létalo 6 soutěžících. Z našeho klubu soutěžilo 5 členů kategorii F1N, dva kategorii A6 a jeden kategorie P3.

20190708_104111

20190708_104249

Soutěž probíhala v naprosté pohodě a především „gumičkáři“ přivítali nově instalované zabezpečení stropní konstrukce proti zalétnutí a usazení modelů pod stropem, odkud se velmi špatně sundávaly. Díky promítání online výsledků, které pořadatelé nainstalovali, mohli všichni soutěžící velmi rychle zjistit za kolik letěli. Na tituly nejvyšší jsme sice nedosáhli, ale medailové pozice jsme přeci jen získali.

Karel Štefan získal v F1N ml. žácích 2. místo

Eugen Belo získal v A6 sen. 3. místo

prázdný řádek

Umístění ostatních členů Varnsdorfského klubu bylo:

Václav Jára F1N sen. 7. místo

Miroslav Procházka F1N sen. 10. místo

Michal Sochalský F1N ml. ž. 6. místo

Jakub Miloschewitsch F1N ml. ž. 7. místo

Pavel Formánek A6 sen. 6.místo

Pavel Formánek P3 sen. 4.místo

prázdný řádek

Výsledková listina ke stažení ZDE.

prázdný řádek

Miroslav Procházka

předseda klubu

Letečtí modeláři a jejich lodičky

Čtvrtek, Červenec 11th, 2019

P1010289

V květnu letošního roku jsme se rozhodli naplánovat a uskutečnit klubové setkání, trochu jiné něž jak jsme zvyklí spojené s letadly .
Naplánovali jsme akci „ Lodě leteckých modelářů“ a tak jsme se 11.5. 2019 sešli na koupališti v Dolním Podluží.
Každý správný letecký modelář má přece doma lodičku , tak proč ne ….

V květnu letošního roku jsme se rozhodli naplánovat a uskutečnit klubové setkání, trochu jiné něž jak jsme zvyklí spojené s letadly. Naplánovali jsme akci „Lodě leteckých modelářů“ a tak jsme se 11. 5. 2019 sešli na koupališti v Dolním Podluží. Každý správný letecký modelář má přece doma lodičku, tak proč ne ….

20190710_124101

Počasí na toto odpoledne nevěstilo nic dobrého a tak jsem s obavami sledoval předpověď počasí. Nakonec meteorologové předpověděli na sobotní odpoledne ustávání srážek, tak jsem jim prostě jednou věřil, akci nezrušil, a na koupaliště na smluvený čas vyrazil. Cestou jsem vyřídil několik telefonů od váhavých kolegů, zda akce platí a pokračoval na místo s tím, že se tam potkáme. Počasí nakonec podle předpovědi opravdu vyšlo – tedy hlavně nepršelo. A jak jsem se na místě přesvědčil nebyl jsem zdaleka sám, kdo předpovědi věřil. Sešlo se nás na koupališti víc, než jsem očekával. Až mi hlavou proběhla myšlenka jestli jsme opravdu klub leteckých modelářů.

20190710_124806

Kromě leteckých modelářů dorazil i Jiří K. se svým synem, jediní lodní modeláři v našem klubu a dokonce i několik návštěvníků s lodičkami. K vidění bylo všechno možné od volných modelů třídy 500, přes leteckými vrtulemi poháněná plavidla, sportovní i vojenské lodě, 3D tištěné, nebo kupované až po spalovací motorovou jachtu Vaška J. Řízení lodiček si vyzkoušeli manželky modelářů i mladí modeláři, kteří se přijeli také podívat a lodě neměli.

Jezdili jsme celé 3 hodiny a nouze nebyla ani o nehody: Honza P. svou loď převrhl a rozběhla se záchranná akce za pomoci ostatních plavidel, nakonec loď dopravil ke břehu 11 metrovou uhlíkovou tyčí, kterou s sebou pro jistotu vzal Eugen.B. Občas nějaká ta lodička neposlouchala a po marných pokusech řízení musela být vyzvednuta. Jarda C. napasoval svou loď pod traverzový překlad, který zbyl nad vodou po nějaké stavbě a měl hodně práce s jejím vyproštěním. Do vody se kvůli chladnu nikomu nechtělo.

20190710_124437

Ani mě se potíže nevyhnuly, po tom co jsem ulomil kormidlo na svém 3D tištěném člunu, napral to do mé druhé dřevěné lodi Jarda C. se svým dvoutrupým člunem a udělal mi v trupu dvě díry! Pásek izolepy to ale spravil a jezdilo se dál.

Nezbývá mi než celou akci zhodnotit velmi kladně a myslím, že nic nebrání tomu abychom ji zopakovali. Bohužel, protože modeláři přicházeli a odcházeli v průběhu celého odpoledne, nepodařilo se nám udělat společné lodní foto. Tak snad příště …

Obrázky z akce najdete ZDE.

prázdný řádek

Miroslav Procházka

předseda klubu

Varnsdorfský Upoutanec 2019 – F4B, SUM, UŠ

Úterý, Červenec 2nd, 2019

Propozice kategorie UŠ ke stažení ZDE

Propozice kategorií F4B a SUM ke stažení ZDE