Archive for Září, 2014

Slet KHMM u Vítka Frimla ve Chřibské

Úterý, Září 16th, 2014

text přejat od autora _Karel Slupský – historicke-modely.cz

Po loňské premiéře sletu KHMM v kouzelné krajině v Chřibské, jsme se letos 30. srpna rádi opět vrátili na soukromé letiště našeho člena Vítka Frimla, který byl hlavním pořadatelem 2. sletu historických leteckých modelů. Někteří účastníci využili i možnosti ubytování v blízké chatové osadě a udělali si skutečně pohodový modelářský víkend, kromě modelů naplněný i houbařskými zážitky.

Jménem místních modelářů nás na zahajovacím nástupu přivítal i nestor Varnsdorfských modelářů Josef Bártík.

Přibližně od 10. hodiny patřila letová plocha připravená v perfektní kvalitě anglického trávníku pouze létajícím historikům. Ač bylo oficiálně přihlášeno pouze 10 členů KHMM, celková účast byla nakonec větší. Všichni jsme rádi přivítali Jaroslava Prchala z Liberce. Z Plzně dorazil také Pepa Ježek, který byl letos létat poprvé… Počet modelů rozšířili i místní modeláři. Celkem se slétlo asi 25 motorových modelů a také 4 Vosy, se kterými začínáme pomalu létat i na sletech. Nebylo na ně mnoho času, ale i tak jsme se trochu proběhli po mírných svazích v okolí dráhy…

Je zajímavé, že se létající členové KHMM dokáží sejít i ve skutečně vzájemně velmi vzdálených lokalitách. Během tříleté historie našeho setkávání se vytvořila parta lidí, která se sjede prakticky kdekoliv na území Čech. Jednotlivé slety jsou od sebe značně vzdáleny. Svědčí to o zápalu pro věc. Každý náš slet je také trochu jiný a ten v Chřibské má charakter toho pravého pohodového…

Na každém sletu se také vždy objeví nějaká novinka. V Chřibské to byl nový a skutečně nádherný Super Phoenix Alexandra Strnada a perfektní Vosa vzor 1949 Františka Kohouta. Rovněž místní modeláři se prezentovali neokoukanými modely.

Během dopoledne se na letišti vystřídala i poměrně početná skupina diváků, často z řad letitých modelářů, kteří si chtěli udělat obraz o tom, jak vlastně naše modely vypadají a jaké motory je pohání, jak vypadá létání… Dnes totiž řada modelářů žije v přesvědčení, že historický model vidí běžně na soutěžích SAMů a jsou překvapeni, že na našich sletech se nebavíme o elektromotorech, bateriích a také jsou často překvapeni, že Antares je skutečně malý a výkonný model a že Čížkův Korzár nemá dva metry a Můra je malý, lehký model na Super Atoma, kterého dokáže obsloužit prakticky každý, kdo někdy měl nějaký motor…. Ano, často na sletech odpovídáme na dotazy ohledně plánů, motorů, autentických stavebnic. Děláme to rádi již téměř 3 roky a projevuje se to i tak, že noví zájemci o členství, nebo jen o polétání na naší akci vědí, že to opravdu takto chtějí zkusit a že se ztotožní s naší jednoduchou filosofií a přístupem k historickým modelům.