1. 12. 16 – 18.00 hod. VOLŇÁSKY – trénink na soutěž
8. 12. 16.30 – 18.30 RC
15. 12. 17 – 19.00 RC
22. 12. 16 – 18.00 RC
29. 12. 16 – 18.00 RC
Leteckomodelářský klub Varnsdorf
pořádá
Výstavu modelů
letadel, lodí, aut, plastikových modelů,
které jsou prací členů našeho modelářského klubu
Výstava se koná:
Pátek 29. 11. od 16.00 do 19.00 hod
Sobota 30. 11. od 09.00 do 12.00 hod
V prostorách městské knihovny ve Varnsdorfu
Těšíme se na Vaši návštěvu.
Letošním pořadatelem MČR mládeže 21. 9. byl LMK Brno a létalo se na letišti v Moravské Třebové. Slibovaná předpověď počasí se nakonec vyplnila a létalo se za krásného slunečného dne s větrem 0 – 3 m/s. Do tohoto závodu se postupně nominovalo 13 dětí ústeckého kraje ze třech modelářských klubů. Z našeho Leteckomodelářského klubu Varnsdorf soutěžilo 6 dětí v kategoriích: P30, F1G, F1H, H.
Pro některé to byla vůbec první účast na MČR a pro některé naopak poslední, protože příštím rokem již létají za tzv. dospěláky. Soutěž proběhla v naprostém poklidu, přesto se našli jedinci, kteří měli zpočátku trochu stresu z odpovědnosti a dolaďování svých soutěžních modelů. Nakonec se nejlépe za klub LMK Varnsdorf umístil v kategorii H ml. ž. Michal Sochalský z kroužku mladých modelářů při DDM Rumburk. Skončil na krásném 3. místě.
Závěrem bychom rádi poděkovali pořadatelům a časoměřičům za ochotu a kvalitní přípravu letošního MČR a popřáli soutěžícím hodně úspěchů na dalších soutěžích leteckých modelářů. Velké poděkování patří rovněž městům Rumburk a Varnsdorf za poskytnutí dotací, které nám umožnili nejen s kluky trénovat a na soutěž se připravit, ale hlavně se Mistrovství ČR mládeže zúčastnit. Více fotografií ze soutěže naleznete ZDE.
prázdný řádek
Za LMK Varnsdorf Stanislav Rudinský
Sedím spolu s Františkem Hovorkou a i když se chceme věnovat mistrovství světa F3D leteckých modelů v Austrálii ve dnech 6. až 12. 8. 2019, defiluje před námi dlouhé období 44 let, kdy se náš soused věnuje tomuto sportu, náročnému, drahému a přece podmanivému s dobrým pocitem, že léta praxe a nekonečných testů jej přivedli k postu úspěšného (chce se říci jedinečného) mechanika, žádaného tolik, že letos v Austrálii byl mechanikem dokonce dvou českých týmů. A tak spolu s panem Hovorkou se zastavujeme u titulu mistra světa v jednotlivcích (2017 – viz minulý článek toho roku), u dvojnásobného mistra světa v družstvech (1997, 2017), u dvojnásobného druhého místa na MS v družstvech (Austrálie 2019) a u dvojnásobného třetího místa v USA (2001, 2009) a mnoha dalších trofejí z mezinárodních a republikových závodů nižší kategorie, kde by počet získaných bodů stačil na titul Mistr sportu. A proč ta rekapitulace? Šťasten, vděčen, ale již také unaven. A tak tato dlouhá kapitola se uzavírá – definitivně…
Rozložené modely pečlivě zabalené do beden cestovaly do Austrálie předem leteckými dopravními společnostmi. No a za nimi 30. 7. naše tři týmy, Jiří Novotný, František Hovorka (1), Roman Pojer, František Hovorka (2), Tomáš Andrlík, Roman Pojer (3). První v týmu uvedený je pilot, druhý mechanik. Cesta s přestupem na jiné letadlo trvala celkem 20 hodin, 6 do Dubaje (Boeing 777) a 14 do Austrálie (Airbus A380). Na místo dorazily všechny týmy 2. 8. a hned přesun do autopůjčovny, kde byly zamluveny automobily. V přístavní ulici městečka Maryborough byl připraven domek s třemi apartmány. Jídelna byla přestavěna na dílnu.
V sobotu 3. 8. byl první trénink, místo představy o brzkém zahájení k němu došlo až v 11 hod. Tak náročná byla celá cesta… Foukal silný vítr (ten dle předpovědi měl foukat i během vlastních závodů) a stále nízko slunce (i v poledne). Další den zahájili trénink již v devět hodin. V pondělí 5. 8. se ještě trénovalo pro nával na soutěžní trati na trati vedlejší a odpoledne v 16 hod. se rozběhl slavnostní ceremoniál spolu se státními vlajkami a hymnami jednotlivých účastníků. Mezi nastoupenými celebritami (Jury a úřadující mistři světa) byli tři Češi.
V úterý 6. 8. dochází k technické přejímce, přeměření, převážení a doložení technické dokumentace – vše ve stanu technického ředitele. Novinkou byly modely na elektrický pohon, které měly měřený trénink. Ve středu pak byl oficiální trénink modelů F3D.
Ve čtvrtek 8. 8. byl první závodní den a našim mohla trochu svazovat „ruce“ skutečnost obhajoby zlaté a stříbrné medaile v jednotlivcích a zlaté v družstvech. První letěl model týmu Roman Pojer, František Hovorka. Přesto, že byl podle neoficiálního měření dosažen dobrý čas (okolo 59 vteřin), pro nefunkci systému na straně pořadatelů, byl tento let anulován. Další lety byly po 60 vteřinách bez penalizace. I ostatním týmům se víceméně dařilo. Tento první den každý tým absolvoval tři, následující dny pak čtyři lety.
V pátek, 9. 8. rychlé střídání jednotlivých týmů, občas nějaké komplikace ať již nedokončení všech obletů (Tomáš Andrlík) či zničení modelu od Američana Hemkena (Jiří Novotný). Některé týmy cítily, že se zvětšují šance v družstvech na úkor jednotlivců. Australané se jevili jako favorité. Boj o druhé místo sváděli naši a USA, Švédsko a Itálie spolu s Guatemalou. Sobota třetí den závodů. Počasí se zhoršilo a časy byly horší o 1 až 2 vteřiny. Plus některé penalizace a tak týmy stále zřejměji myslely spíše na družstvo. Neděle, poslední den závodů, nakonec dopadl dobře a družstvo ČR obsadilo druhé místo, stříbro. V kategorii jednotlivců obsadil tým Roman Pojer, František Hovorka 12. místo, Jirka Novotný, František Hovorka 15. místo.
V rámci závěrečného ceremoniálu se František Hovorka rozloučil s reprezentační kariérou, český nejzkušenější reprezentant. Odměnou mu byly ovace od všech účastníků. František Hovorka podtrhuje dobré vztahy a i respekt u soupeřů. Po léta soupeření se přece jenom vytvořily vztahy pevné a přátelské. Je vděčný, že poznal téměř celý svět. Vzpomíná na Jindru Štrubinského, který ho na počátku vzal k sobě i na bratry Petra a Pavla Tomancovy z Varnsdorfu.
A tak poohlédnutí, které provázelo naše povídání o závodech v Austrálii, doplním poděkováním pana Hovorky za věrnou a citelnou podporu Klubu leteckých modelářů ČR, Městskému úřadu ve Varnsdorfu a Leteckému modelářskému klubu Varnsdorf.
prázdný řádek
Mgr. Miloslav Lojek, Horní Podluží
Je již tradicí, že na začátku prázdnin v týdnu se svátky Cyrila a Metoděje, pořádá náš klub soutěž upoutaných modelů. V letošním roce bylo na řadě pokračování soubojů „O pohár Tolštejnského panství“ v kategorii UŠ a Varnsdorfský upoutanec v kategorii SUM a F4B. Letos se soutěž konala v řadě pořádání v „předposlední“ obci Tolštejnského panství – Horním Podluží. Napřesrok tak budeme létat poslední ročník. Tyhle závody se ob rok střídají se světovým pohárem konaným pravidelně ve varnsdorfské kotlině doplněné o soutěž F2B akrobatů. Jsme rádi, že stejně jako každý rok, i letos přijeli kolegové, kamarádi z Německa.
Už několik týdnů před zahájením členové klubu pečlivě připravovali vše potřebné k pořádání soutěže. Všem, kteří obětovali svůj čas a s přípravou nebo organizací před i po celých 2,5 dnech konání soutěže, pomáhali patří velké poděkování nejen od vedení klubu, ale bylo prezentováno i zástupci stran soutěžících. Velmi rád proto předávám… Díky našim novým klubovým trikům, bylo na první pohled vidět kolik lidí je zapotřebí k zorganizování takové soutěže, a kdo z pilotů v kruhu je „Varnsdorfák“.
Soutěž proběhla ve sportovním areálu, který nám laskavě zapůjčila obec Horní Podluží. Tráva byla vysekána podle našich požadavků, místa na stany byla rovněž připravena, a tak mohli přijet první soutěžící.
Už od čtvrtka 4. 7. se začali sjíždět první závodníci především v kat. UŠ, aby se včas ubytovali a vybalili svá letadla. Kdo chtěl mohl si i zatrénovat. Touto kategorií se závody zahajovaly.
V pátek ráno dorazili poslední soutěžící a od 9.30 začala soutěž UŠ. Soutěžní lety probíhaly až do odpoledních hodin a soutěž závodníkům bohužel komplikoval sílící vítr. Všechna kola se nakonec podařilo odlétat, a tak jsme mohli přistoupit k vyhodnocení a rozdání cen. Byly uděleny tradiční medaile „Vilda“, „měšce Vilda“ a absolutní vítěz získal postavu Vildy na podstavci. Nutno zdůraznit že Jaromír Hoblík letošní vítěz „O pohár Tolštejnského panství“ v kat. UŠ již má doma celou sbírku „Vildů“. „Tak Vláďo S. toho posledního musíš získat pro náš Varnsdorfský klub!“
Páteční odpoledne, zatímco probíhala jednotlivá soutěžní kola UŠ, bylo vyhrazeno i statickému bodování matek a polomaket. Ve stanu se střídaly všechny přihlášené modely, aby byla rozhodčími ohodnocena jejich maketovost.
Sobotní den byl určen pro soutěžní lety kategorií SUM a F4B a první lety byly po deváté hodině ranní zahájeny. Po předešlém dnu a s přihlédnutím k předpovědi počasí – tedy rizikem sílícího větru, jsme se rozhodli zahájit letový den 1. kolem maket F4B, následované 1. kolem SUM a dát tak soutěžícím šanci využít bezpečí slabého větru. Protože obě kola proběhla poměrně rychle, byla odstartována i 2. kola obou soutěží. Do oběda jsme tak, již za sílícího větru, odlétali dvě kola. To třetí nám tak zbylo na sobotní odpoledne, ale právě kvůli povětrnostním podmínkám ho odlétala jen část soutěžících. Především makety F4B, po zvážení všech rizik, se rozhodli piloti „nechat na zemi“.
V předstihu oproti plánu jsme tak závody ukončili, předali výsledky našim kolegyním do „výpočetního střediska“ ke zpracování a následně mohli vyhlásit nástup a vyhlášení vítězů. Byly rozdány diplomy, poháry a drobné ceny.
Nejlepší umístění z našich závodníků dosáhli:
UŠ
3. místo Vláda Svoboda
3. místo Albert Svoboda – žáci
4. místo Petr Skurčák ml – žáci
SUM
2. místo Jára David
3. místo Petr Skurčák ml
4. místo Ondřej Motl
F4B
2. místo Petr Skurčák
prázdný řádek
Kompletní výsledky můžete shlédnout ZDE a ZDE. Kompletní fotogalerii je možné prohlédnout ZDE.
Soutěž přinesla řadu pěkných soutěžních letů. Mnohdy to byl, hlavně u modelů se slabšími motory, velký boj s větrem. Žádná z kategorií se bohužel neobešla bez havárií, což nás mrzí nejvíce. Trochu nás potrápili neukáznění diváci, volně pobíhající psi, to vše v kombinaci s nataženými dráty…
Celkově ale soutěž hodnotím jako vydařenou, organizačně vše probíhalo jak jsme si naplánovali, jen soutěžících je rok od roku tak nějak méně. Vyhlašování výsledků všech kategorií se zúčastnil a ceny předával také pan starosta Petr Hoření. Po celý průběh závodů se o naše stravování vzorně starala místní hospůdka.
Ceny do soutěže pomohli našemu klubu sponzorovat obec Horní Podluží a město Varnsdorf. Děkujeme.
prázdný řádek
Miroslav Procházka
předseda klubu
Ve dnech 1. a 2. 6. 2019 jsme se zúčastnili MČR, které se konalo v tenisové hale v Děčíně. Soutěž byla rozdělena do dvou dnů, kdy v sobotu se odlétala kategorie házedel F1N a v neděli pak kategorie A6 aP3. Především v házedlech byla účast vysoká, celkem létalo 34 soutěžících. V kat. A6 pak létalo 12 soutěžících a v P3 létalo 6 soutěžících. Z našeho klubu soutěžilo 5 členů kategorii F1N, dva kategorii A6 a jeden kategorie P3.
Soutěž probíhala v naprosté pohodě a především „gumičkáři“ přivítali nově instalované zabezpečení stropní konstrukce proti zalétnutí a usazení modelů pod stropem, odkud se velmi špatně sundávaly. Díky promítání online výsledků, které pořadatelé nainstalovali, mohli všichni soutěžící velmi rychle zjistit za kolik letěli. Na tituly nejvyšší jsme sice nedosáhli, ale medailové pozice jsme přeci jen získali.
Karel Štefan získal v F1N ml. žácích 2. místo
Eugen Belo získal v A6 sen. 3. místo
prázdný řádek
Umístění ostatních členů Varnsdorfského klubu bylo:
Václav Jára F1N sen. 7. místo
Miroslav Procházka F1N sen. 10. místo
Michal Sochalský F1N ml. ž. 6. místo
Jakub Miloschewitsch F1N ml. ž. 7. místo
Pavel Formánek A6 sen. 6.místo
Pavel Formánek P3 sen. 4.místo
prázdný řádek
Výsledková listina ke stažení ZDE.
prázdný řádek
Miroslav Procházka
předseda klubu
V květnu letošního roku jsme se rozhodli naplánovat a uskutečnit klubové setkání, trochu jiné něž jak jsme zvyklí spojené s letadly. Naplánovali jsme akci „Lodě leteckých modelářů“ a tak jsme se 11. 5. 2019 sešli na koupališti v Dolním Podluží. Každý správný letecký modelář má přece doma lodičku, tak proč ne ….
Počasí na toto odpoledne nevěstilo nic dobrého a tak jsem s obavami sledoval předpověď počasí. Nakonec meteorologové předpověděli na sobotní odpoledne ustávání srážek, tak jsem jim prostě jednou věřil, akci nezrušil, a na koupaliště na smluvený čas vyrazil. Cestou jsem vyřídil několik telefonů od váhavých kolegů, zda akce platí a pokračoval na místo s tím, že se tam potkáme. Počasí nakonec podle předpovědi opravdu vyšlo – tedy hlavně nepršelo. A jak jsem se na místě přesvědčil nebyl jsem zdaleka sám, kdo předpovědi věřil. Sešlo se nás na koupališti víc, než jsem očekával. Až mi hlavou proběhla myšlenka jestli jsme opravdu klub leteckých modelářů.
Kromě leteckých modelářů dorazil i Jiří K. se svým synem, jediní lodní modeláři v našem klubu a dokonce i několik návštěvníků s lodičkami. K vidění bylo všechno možné od volných modelů třídy 500, přes leteckými vrtulemi poháněná plavidla, sportovní i vojenské lodě, 3D tištěné, nebo kupované až po spalovací motorovou jachtu Vaška J. Řízení lodiček si vyzkoušeli manželky modelářů i mladí modeláři, kteří se přijeli také podívat a lodě neměli.
Jezdili jsme celé 3 hodiny a nouze nebyla ani o nehody: Honza P. svou loď převrhl a rozběhla se záchranná akce za pomoci ostatních plavidel, nakonec loď dopravil ke břehu 11 metrovou uhlíkovou tyčí, kterou s sebou pro jistotu vzal Eugen.B. Občas nějaká ta lodička neposlouchala a po marných pokusech řízení musela být vyzvednuta. Jarda C. napasoval svou loď pod traverzový překlad, který zbyl nad vodou po nějaké stavbě a měl hodně práce s jejím vyproštěním. Do vody se kvůli chladnu nikomu nechtělo.
Ani mě se potíže nevyhnuly, po tom co jsem ulomil kormidlo na svém 3D tištěném člunu, napral to do mé druhé dřevěné lodi Jarda C. se svým dvoutrupým člunem a udělal mi v trupu dvě díry! Pásek izolepy to ale spravil a jezdilo se dál.
Nezbývá mi než celou akci zhodnotit velmi kladně a myslím, že nic nebrání tomu abychom ji zopakovali. Bohužel, protože modeláři přicházeli a odcházeli v průběhu celého odpoledne, nepodařilo se nám udělat společné lodní foto. Tak snad příště …
Obrázky z akce najdete ZDE.
prázdný řádek
Miroslav Procházka
předseda klubu
Ne všichni asi víte, že letos je tomu 70 let od doby, kdy se začala psát historie Letecko modelářského klubu Varnsdorf, našeho klubu …
V roce 1949 při tehdejším Aeroklubu republiky Československé ve Varnsdorfu byl založen první modelářský kroužek . O jeho vznik a vedení byl tehdy požádán pan Vladimír Holeček, který spolu s prvními členy začal na kroužku v objektu Aeroklubu pracovat. S drobnými obměnami fungují modelářské kroužky a celý klub dodnes. V letošním roce má náš klub 70 členů, z toho 24 dětí, a pracujeme ve třech modelářských kroužcích – dva ve Varnsdorfu a jeden v Rumburku.
Bez obětavé práce všech dobrovolníků by tomu tak ale nebylo. Vzpomeňme alespoň některé důležité osobnosti z čela klubu: je to již zmíněný Vladimír Holeček , Jaromír Blaschke, Pavel Tomanec, Jaroslav Brož, Bohuslav Jecha, Ing. Josef Bartík, ale i mnoho dalších jejichž výčet by byl velmi dlouhý. Velké poděkování proto patří všem, kteří se na aktivitách klubu a kroužků podíleli v minulosti, podílejí dnes a budou podílet i v příštích letech.
Protože bez výchovy mladých modelářů a práce okolo klubu náš krásný koníček zanikne …
Přeji našemu klubu mnoho dalších úspěšných let!
Klubová trika pro členy klubu
V souvislosti s výročím klubu, ale i proto abychom zase měli klubová trička a byli vidět jak na soutěžích, tak i na jiných akcích, mám pro všechny členy klubu nová trička připravená. Podmínkou bezplatného získání je mít zaplacený členský příspěvek na rok 2019. Vyzvednout si je můžete v klubovně ve Varnsdorfu, Otáhalova 1260, ve středu 19. 6. a čtvrtek 20. 6. od 16 do 18 hodin.
Miroslav Procházka
předseda klubu
Dne 1. května se Varnsdorfští zúčastnili „Mělnického házedla –memoriálu O. Boudného“. Soutěž proběhla s občasnou přeháňkou, to však zapálené soutěžící neodradilo a odlétali jak v házedlech tak vystřelovadlech. Nejlepšího výsledku dosáhl S. Rudinský – 3. místo v házedlech. Celkové pořadí nejen našich soutěžících najdete v příloze ZDE. Obrázky ze soutěže jsou k nahlédnutí ZDE.
Na druhý květnový svátek 8. 5. jsme se vypravili na tradiční soutěž volných modelů „Jarní Mladoboleslavskou“. Předpověď počasí dala již předem vědět, že to nebude jednoduché. Od rána sice krásně svítilo sluníčko, zato vítr foukal 5- 10 m/s. Nejlépe z našich soutěžících si s těmito podmínkami v kategorii H žáků poradili: 1. Miloslav Řezníček a 3. Jakub Chládek. Z řad seniorů v kategorii H: 1. Stanislav Rudinský a 3. Jan Štohanzl. Kategorii P30 jsme z taktických důvodů odpískali, abychom nepřišli o drahocenné modely.